Mladí truhláři v soutěži opět ukázali, jaké nadšení pro své řemeslo mají!

Truhláři už po šesté zabojovali v Mistrovství České republiky v oboru truhlář.

Vzácné chvíle spojené s vůní dřeva ve společnosti talentovaných studentů truhlařiny se letos opět odehrály na půdě Brněnského výstaviště. Ve čtvrtek 29. 2. 2024 se během Veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX uskutečnilo finálové kolo 6. ročníku Mistrovství České republiky v oboru truhlář.

Tato výjimečná událost, kterou pod záštitou Klastru českých nábytkářů organizuje každoročně Integrovaná střední škola Slavkov u Brna, je určena pro žáky tříletého učebního oboru truhlář. Cílem této soutěže není jen otestovat dovednosti mladých truhlářů, ale především je podpořit a zvýšit kvalitu péče o nadané žáky.

Mladí truhláři ze sebe při výrobě stoličky vydali maximum a byla radost, je při práci sledovat.

Letošní ročník, který představoval šesté finálové kolo, ani trochu nezklamal. A naše Dřevodílo, jako každoročně, bylo u toho. S radostí jsme opět přijali pozvání k účasti v porotě. Jsme rádi, že můžeme být součástí akce, která podporuje mladé talentované řemeslníky. V naší nábytkářské dílně v Rousínově zaměstnáváme místní truhláře. Naše výroba se neustále rozšiřuje a víme, že na udržitelnosti lidských zdrojů je potřeba stále pracovat.

Soutěže se zúčastnilo celkem 19 studentů oboru truhlář z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. To, co jsme od nich ve výsledku viděli, nás doslova nadchlo. Všichni soutěžící se pod tlakem časového limitu pouhých pěti hodin pustili do výroby dřevěné stoličky. Ačkoliv zadání bylo poměrně náročné, mladí truhláři se této výzvy zhostili na výbornou a porotce neskutečně mile překvapili svými dovednostmi a kreativitou. Ukázali se v nejlepším světle jako budoucí mistři svého oboru a všechny ohromili chutí do práce, precizností i rychlostí, jakou pracovali.

Soutěž byla hodnocena pěti odbornými porotci. Mezi nimi byla i naše milá kolegyně Mirka Papoušková, která měla na starosti hodnocení technických parametrů hotových soutěžních výrobků. Podle jejích slov nebylo vůbec snadné se rozhodnout, kdo si vítěznou trofej nakonec odnese. Bylo těžké vybrat vítěze, ale nakonec se podařilo určit tři nejlepší. Nejvíc bodů získal Michal Fridrich ze SŠ řemeslná Jaroměř, těsně za ním se umístil Vít Zykan ze SOŠ Nové Město na Moravě a Jáchym Karbula z ISŠ Slavkov u Brna. Jejich stoličky nejenže splnily požadavky soutěže, ale dokonce překročily očekávání všech přítomných. Vítězové nešli domů s prázdnou. První tři získali hodnotné ceny, především vybavení do svých budoucích dílen, které jim pomůže dále rozvíjet jejich řemeslo a vášeň pro práci s dřevem.

Mladí truhláři nám dokázali, že jejich zručnost má velký potenciál a hlavně potvrdili, že truhlářské řemeslo má skutečně budoucnost. Gratulujeme všem soutěžícím a těšíme se na další úspěchy, kterými nás určitě ještě brzy překvapí.